Dietní potravinyV obchodech si dnes můžeme vybrat z široké nabídky potravin, ale které z nich jsou vhodné, když držíme dietu? Pokud jde o nápoje, měli bychom dávat přednost čisté vodě, ovocným nebo zeleným čajům nebo džusům, které bychom si ale měli ředit vodou, protože samotné mají hodně kalorií. Naopak je třeba se vyhnout slazeným limonádám, kolám atd. Pitný režim je při hubnutí velmi důležitý a je potřeba na něho myslet, protože když budeme jíst zdravě, ale pít příliš sladké nápoje, tak nám ani zdravá jídla nemusí pomoci ke snížení váhy.Základem dietního jídelníčku by určitě měl být dostatek zeleniny a ovoce. Zeleninu můžeme jíst prakticky jakoukoli, jen smažená nebo sterilovaná není při dietě úplně ideální. Co se týká ovoce, tak to už bychom měli konzumovat s mírou a vybírat si, např. banány obsahují hodně kalorií. Jinak v každém případě je vždy lepší dávat přednost čerstvému ovoci před ovocem v konzervách. U pečiva je třeba dávat přednost tmavému před světlým a jeho konzumaci spíše omezit. U mléčných výrobků a sýrů pak při dietě vybíráme ty s nižším obsahem tuku. Maso se doporučuje jen to libové, především pak kuřecí nebo krůtí a také ryby, které jsou velmi zdravé. Při nákupech bychom pak měli dávat velký pozor na to, co si kupujeme a vždy si důkladně přečíst etikety se složením jednotlivých výrobků a kupovat opravdu jen ty kvalitní, které našemu tělu prospějí.

Vitamíny a minerály jsou důležitá složka potravy.

Rizika spojená s dietou – poruchy příjmu potravy

S dietami a hubnutím obecně jsou spojeny také poruchy příjmu potravy, mezi které patří mentální anorexie a bulimie. Obě tyto nemoci se vyskytují především u mladších dívek, ale v menší míře se vyskytují i u kluků. Mentální anorexie je duševní onemocnění, které spočívá v tom, že člověk úplně odmítá potravu, je přesvědčený o tom, že váží moc a musí zhubnout a bývá často úplně posedlý hubnutím. Většinou se vyskytuje u dívek mezi 14. a 18. rokem života. Lidé trpící touto nemocí mají často také sklony k depresi a k sebepoškozování. Anorexie je docela nebezpečná a v krajních případech může skončit i smrtí. Bulimie patří stejně jako mentální anorexie mezi poruchy příjmu potravy a i ona je zdraví nebezpečná. Projevuje se tak, že lidé trpící touto nemocí se hodně přejídají, aby hned potom jídlo úmyslně vyzvraceli. Stejně jako anorexie se týká hlavně dívek mezi 14. až 18. rokem života, ale občas se objevuje i u kluků nebo u lidí jiného věku. Léčí se hlavně pomocí psychoterapie.

 Dieta v nemocnicích

Samostatnou kapitolou jsou pak nemocniční diety. Tyto diety jsou podávány u pacientů, kteří leží v nemocničních zařízeních a o konkrétním druhu diety pak rozhoduje ošetřující lékař. Rozlišujeme tyto druhy nemocničních diet:

–        dieta tekutá (předepisuje se hlavně po operacích a jen na krátkou dobu)

–        dieta kašovitá (např. po operacích trávicího systému)

–        dieta šetřící (při poruchách trávicího systému, u horeček atd.)

–        dieta racionální (u všech nemocí, kde není potřeba jiná zvláštní změna výživy)

–        dieta s omezením tuků (např. po operaci žlučníku)

–        dieta bílkovinná bezezbytková (při průjmech)

–        dieta nízkobílkovinná (u nemocích ledvin)

–        dieta nízkocholesterolová (např. po infarktu, mozkové příhodě atd.)

–        dieta redukční (u obézních pacientů a u těch, u kterých je potřeba snížit váhu)

–        dieta diabetická (u lidí, co mají cukrovku)

–        dieta neslaná šetřící (pro pacienty, u kterých dochází k zadržování tekutin)

–        dieta výživná (u pacientů, u kterých je třeba zvýšit jejich váhu)

–        strava batolat (u dětí od 1,5 do 3 let věku)

–        strava větších dětí (u dětí od 4 do 15 let věku)

–        dieta čajová (podává se při ní pouze čaj)

–        dieta tekutá výživná (u pacientů, kteří mohou potravu přijímat jen v tekuté formě)

–        dieta s přísným omezením tuků (např. při žloutence nebo zánětu žlučníku)

–        dieta diabetická šetřící (u nemocných cukrovkou s nemocí zažívacího ústrojí)

–        bezlepková dieta (u nemocných trpících celiakií)

–        dieta při pankreatitidách (při dispeptickém syndromu nebo pankreatitidě)

–        dieta při chronickém selhání ledvin (pokud nemocné nečeká dialýza nebo transplantace)

–        dieta při intoleranci laktózy (u lidí, u kterých je podezření na nedostatek laktózy)

–        dieta při zjišťování okultního krvácení (pro zjištění skrytého krvácení v trávicím ústrojí)

–        Schmidtova diagnostická dieta (před vyšetřením činnosti trávicího ústrojí)

V dnešní době již seženete stimulanty v nejrůznějších formách.

Makrobiotická dieta

Specifickým typem diety, která určitě není vhodná pro každého a většina lidí by ji těžko dokázala dodržovat, je makrobiotická dieta, která je založena na taoistickém učení a jsou při ní povoleny jen některé vybrané druhy potravin. Základem makrobiotické diety jsou především celozrnné obilniny, které u ní tvoří celou polovinu jídelníčku. Dalších třicet procent pak dělá zelenina, 15 procent jídelníčku by měly tvořit luštěniny a mořské řasy a zbylých pět procent polévky. Občas si makrobiotici dají i některé druhy ovoce, ryby, oříšky atd. Mezi pravidla makrobiotické diety patří také zákaz průmyslově zpracovaných potravin a většiny živočišných produktů. Podle makrobiotického učení je také zakázáno přejídání a potrava musí být před tím než se spolkne důkladně rozžvýkána.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!